Besi Çiftlik Projeleri

Yaşam alanlarının genişlemesi, dünya popülasyonunun iyice artması ve yeşil alanın gün geçtikçe azalması, insanları eski zamanlardaki gibi tarım ve hayvancılığa yöneltmiştir. Tek farkı, artık modern çiftlik projeleri ile bunu şehir merkezine yakın yerlerde son teknolojik ürün ve ekipmanlarla yapabilmeleridir. Bu sektöre olan girişimcilik devlet tarafından da oldukça desteklenmekte, çeşitli kredi ve hibeler verilmektedir.

Artık hayvancılığın daha kırsal yerlerde yapılmaya ihtiyaç duyulmaması, insanların hayvancılığa yönelmesinin de bir sebebidir. Modern ve tam donanımlı çiftlikler ile bu ihtiyaç giderilmekte, alanın uygun olduğu yerlere oldukça büyük yapılar kurulabilmektedir. Tabii ki bunun için çiftlik kurulumuna dair gerekli belge ve izinlerin tam olması ve kullanılacak arazinin çiftlik olarak işletilebilmesi için izinlerinin alınması gerekmektedir.

Sağımhane

Besi Çiftliği Nedir?

Sağlıklı ve organik besin üretimi açısından büyük bir önem arz eden çiftlikler, çeşitli projeler ve detaylı planlamalar ile çok daha etkili ve verimli olmaktadır. Türkiye’de özellikle besi çiftliğine ağırlık verilmiştir. Peki nedir bu besi hayvancılığı ya da besi çiftliği?

Bulunduğu coğrafya ve iklim koşullarının yanında, yapılacak olan besicilik tipine ve hedeflenen verime göre seçilmiş olan cins ve ahırlarda ıslah edilen hayvanların tercih edildiği bir hayvancılık türü olan besi hayvancılığındaki amaç; hayvanlarda süt ve et verimi sağlamaktır. Bunun için hayvanların hepsine en kaliteli ve uygun yemler verilmekte, uzman personeller ile uygun barınma şartlarında bakılmaktadır. Bunun gerçekleştiği işletmelere besi çiftliği denir.

Türkiye’de besi hayvancılığı ağırlıklı olarak büyükbaş hayvanlar ile yapılmaktadır. Bunun sebebi büyükbaş hayvanlardan küçükbaş hayvanlara oranla çok daha fazla et ve süt sağlanmasıdır. Tabii ki bakım işlemleri de küçükbaş hayvanlara göre daha zor ve zahmetli olmaktadır.

Besi hayvancılığının son yıllarda artmasının sebebi organik besinlere duyulan ihtiyaç ve talebin fazlalaşmasıdır. Sağlıklı ve kaliteli et ve süt için besi hayvancılığı son derece önemli olmaktadır. Kaliteli besin ihtiyacını karşılarken tereyağı, peynir, kaymak, sucuk ve bunun gibi şarküteri ve mandıra gıdalarının üretimini de sağlamaktadır.

Özellikle son yıllardaki teknolojik gelişmeler sayesinde insan gücüne duyulan ihtiyaç azalmaktadır. Gelişmiş makineler ile birçok iş yapılmakta, rutin işler sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ancak besi hayvancılığında yılın her günü çalışılmalı, hayvanların beslenmesi, sağlık takibi ve bakımının eksiksiz olarak yapılması gerekmektedir.

Besi Çiftliği Kurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Besi çiftliği için öncelikle uygun alanın belirlenmesi en önemli hususlardan biridir. Hayvanların sağlıklı bir şekilde barınabilmeleri için dayanıklı ve korunaklı kapalı bir yapının inşa edilmesi gerekmektedir. Üzeri açık olan bölümlerin mesafesi ise kapalı alana oranla ve hayvan kapasitesine, ırkına ve yaş grubuna göre belirlenmeli hayvanların sayısına göre yeterli büyüklükte olmalıdır. Hayvanların mutlaka sık sık güneş gören bir alanda olması, dar ve havasız bir ortamdan uzak durmaları gerekmektedir. Rutubet engellenmeli, içerideki hava yeterli sirkülasyon ile temizlenmelidir. Aksi durumda hayvanların büyüme süreçleri sağlıksız olacaktır.

Hayvanların sağlıklı ve rahat olması, et ve süt tedariğinin fazla olması demektir. Bu yüzden serbest dolaşım alanlarının olması gerekmektedir.. Hayvanın çiftlik koşullarına uyum sağlayamaması, sürüye adapte olamaması veya sağlık nedenleri ile yem tüketimindeki düşüklük bu verimi düşürür. Bu yüzden hayvan tedariği aşamasında fiziksel boy ve kilo gibi özelliklerinin iyi seçilmesi şarttır.

Besi çiftliğini oluşturan hayvanlar, çiftliğin verimli bir şekilde çalışmasını sağlayan etkenlerin başında gelmektedir. Yaşının, ırkının ve cinsiyetinin önemli olduğu bu hayvanların seçimlerinde çok dikkat edilmelidir. Bunun için de gerekli bilgi birikimine sahip olmak gerekmektedir. Örneğin daha verimli et ve süt için erkek hayvanlar dişilere göre daha çabuk ve daha sağlıklı büyümelidir. Büyük bir besi çiftliği planlanıyorsa ve içinde fazla sayıda hayvan bulunacaksa, hayvanların ırkının aynı olmasına özen gösterilmelidir. Uzun boylu, sağlıklı ve diri hayvanlar seçilmeli, kilolarının düşük ya da fazla değil ideal olmasına dikkat edilmelidir. Seçimler mümkünse uzman veteriner eşliğinde yapılmalıdır.

Besi çiftliğinden tam verim alabilmek için tüm makine ya da ekipmanlarının işletme gereksinimlerini sağlayacak şekilde eksiksiz olması gerekmektedir. Hayvanların sağlığı ve barınması için gerekli olan yem karma makinesi, yem ezme makinesi, gübre sıyırıcı sistemleri, gübre pompası, gübre karıştırıcı, padok demiri, yemlik kilidi, hayvan yatağı, hayvan suluğu, gübre çukuru, kaba yem deposu ve gibi yapı ve ekipmanların tam olması, tam randımanlı çalışan bir besi çiftliği demektir.

Besi çiftliğinde ağırlıklı olarak büyükbaş hayvancılığın tercih edilmesi, diğer hayvancılık tiplerinden daha yüksek getirisi olduğu düşünüldüğü içindir. Ancak küçükbaş ya da kümes çiftliğinden çok daha zahmetli olmakta, çok daha uzun uğraş gerektirmektedir. Yine de çiftliğin kurulumundan önce projelendirilmesi, tüm ayrıntıların planlanması ve bir yol haritasının çizilmesi, karşılaşılabilecek sorunları da minimize etmektedir. İşte tam da bu aşamada Yansı Yapı tecrübesi ve birikimiyle devreye girmektedir. Deneyimli ekibi ile bu süreçte ihtiyaç olan her şeyi önceden öngörmekte, müşterilerine doğru ve hızlı çözümler sunmaktadır. Besi çiftliği projeleri için Yansı Yapı’yı tercih edecek kişilerin, profesyonel bir destek alacağını bilmeleri önemlidir.

Bu sektöre giriş yaptığı ilk günden itibaren müşterilerine kaliteli hizmet anlayışıyla yaklaşan Yansı Yapı, inşa ettiği her yapıda %100 memnuniyeti hedeflemiştir. “Doğru proje ve sürdürülebilir yatırım” kavramını vizyon edinerek “Anahtar Teslim Çiftlik Projelendirmesi ve İnşaatı” alanında uzmanlaşmıştır. Bu uzmanlığını profesyonel ekibiyle birlikte her projesinde gösterirken, ihtiyaca özel proje tasarlayarak da maliyeti optimumda tutmaktadır. Çiftlik tasarımları için tüm imkân ve olanakları değerlendirmekte, beklenenin üzerinde verimli projeler ile müşterilerinin karşısına çıkmaktadır. Tüm talep ve beklentilerin en iyi şekilde karşılanması için özen göstermektedir. Edindiği tecrübesiyle yatırım öncesinde, yatırımcıya doğru ve tutarlı bir bütçe oluşturması ve ekonomik şekilde planlarına ulaşması konusunda hizmet ve çözümler sunmaktadır.

Yansı Yapı projelerini ayrıntılı bir şekilde incelemek ve hakkımızda daha çok şey öğrenmek isterseniz www.yansiyapi.com web sitemizi ziyaret edebilir; iletişim formu ve diğer iletişim kanallarını kullanarak bize ulaşabilirsiniz